Něco o měVýcvikem psů se zabývám od roku 1992. Mým prvním psem byla fena Německého ovčáka Dina, se kterou jsem složila svých prvních 17 limitů zkoušek dle NZŘ, IPO, NZŘ SZBK a IPOR. Dina a já jsme se zúčastnily i MČR ZP a několika pátrání po pohřešovaných osobách. Se svými psy jsem doposud složila přes 50 limitů různých druhů zkoušek, byla mi udělena 2. výkonnostní třída SZBK ČR. Jsem instruktorkou pro všeobecný výcvik psů. V současné době zastávám v Záchranné brigádě kynologů Pardubického kraje funkci výcvikářky. Se dvěma psy jsem splnila Atest Ministrestva vnitra pro plošné pátrání.Osobně od Kláry: V září roku 2003 jsem byla pozvána do Kalifornie paní Evou Cecil do organizace ICF (Institute for Canine Forensics) na výcvik psů v jejich specializované skupině CSST (Canine Specialized Search Team). Tréninky probíhaly v areálu NASA AMES RESEARCH CENTER, Moffet Field, Mountain View, California. Pracovala jsem tam s labradorkou Carin. Podařilo se nám splnit většinu přípravných testů pro California Cadaver Test. Na některé testy jsem bohužel neměla přístup, areál NASA má svůj vnitřní řád a zóny, kam jsem, coby cizinka, nesměla.

Absolvovala jsem seminář pro psovody CARDA (California Rescue Dog Association) vedený Richardem Taylorem, zaměřený na terénní vyhledání. Také jsme byly s Carin pozvány na sutinový trénink skupiny USAR (Urban Search and Rescue) vedený paní Shirley Hammond, světově uznávanou kapacitou v tomto oboru.
Pracovní skupina CSST založila svůj velmi úspěšný systém výcviku právě na klikr tréninku. Klikrem rozvíjejí vlohy už u šestitýdenních štěňat, používají jej k imprintingu (vtisknutí) cadaver pachu, poslušnosti a dovednosti.práce na jednom z testu v CaliforniiPomocí klikr tréninku jsem připravila labradorku Carin na složení předtestů v Kalifornii. Carin díky tomu poté úspěšně pracovala ve speciální jednotce AČR. Touto metodikou jsem vychovala i její následníky, oba mé Chesapeaky až k vrcholové záchranářské zkoušce, Atestu Ministerstva vnitra. Dříve se Simonem nyní se Samem pracuji v reálných pátracích akcí po pohřešovaných osobách.

Klikr jsem s úspěchem využívala i při převýchově velmi citlivé plnokrevné kobylky Terezky.

Více o mě a mých psech můžete najít na webových stránkách:
www.bedigebu.cz
O výcviku psů záchranářů v našem týmu se dočtete zde:
www.zachranari-pardubice.cz

sutinovy trénink v Californii